Центр європейської інформації в м. Чернігів

Головна Про наш центр Анонси Новини Контакти Портал Мережі

Календар анонсів » Новини » Вплив Асоціації з ЄС на агропромисловий сектор

Вплив Асоціації з ЄС на агропромисловий сектор
Перший з серії «круглих столів» на тему «Очікуваний вплив Угоди про асоціацію й посилену зону вільної торгівлі з Європейським Союзом на агропромисловий сектор Чернігівської області» відбувся 4 лютого 2014 року в місті Мена (Чернігівська область). Його учасниками стали керівники агропромислових підприємств Менського району, агрономи, посадові особи місцевого самоврядування, представники громадськості та ЗМІ. В рамках публічного заходу групою експертів у складі фахівців-практиків у сфері агропромислового розвитку, науковців вперше були винесені на публічне обговорення результати дослідження, здійсненого в рамках проекту «Аналіз впливу асоціації з Європейським Союзом на агропромисловий сектор Чернігівського регіону», що реалізується громадською організацією «Сіверський інститут регіональних досліджень» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Об'єктом дослідження став організаційно-економічний механізм регіонального розвитку та функціонування різних категорій господарств виробників, переробників сільськогосподарської продукції та споживачів (включаючи державне регулювання, нормативно-правове забезпечення та механізми регулювання). Також було проаналізовано очікуваний вплив Угоди про асоціацію на розвиток сільських територій.
Результати дослідження дають змогу говорити про те, що в процесі можливої реалізації зазначеної Угоди на аграріїв Чернігівщини, та й загалом всієї України чекає низка вигод та, водночас, низка труднощів, викликів, пов’язаних з адаптаційними процесами. Серед потенційних вигод – можливість збільшення обсягів експорту на ринок країн ЄС, приведення вітчизняного законодавства у відповідність до вимог ЄС, а відтак більш прозорих правил ведення аграрного бізнесу, впровадження сучасних інноваційних технологій, поліпшення інвестиційного клімату та ін. Від підвищення стандартів безпеки продукції отримають вигоди і вітчизняні споживачі. Водночас можливим викликом для європейських аграріїв може стати посилення конкуренції на внутрішньому ринку з боку країн ЄС, а відтак і втрата частини вітчизняного ринку, зростання соціальної напруги через закриття вітчизняних виробництв, обмеження доступу на ринок країн СНД тощо.
Як зазначив доцент кафедри природокористування та техногенної безпеки Чернігівського державного інституту економіки і управління, кандидат економічних наук Михайло Селінний, відчутним вплив, насамперед, буде у сферах зайнятості населення, виробництва та переробки сільськогосподарської продукції.
Під час публічної дискусії було виділено такі слабкі сторони нинішнього стану справ у вітчизняному агропромисловому комплексі: слабка матеріально-технічна база; відсутність фінансових ресурсів; нестабільність ринку сільськогосподарських товарів; брак реальної кооперації; низька культура землеробства; незначний обсяг державних дотацій; несприятлива демографічна ситуація.
Запровадженню посиленої зони вільної торгівлі, на думку учасників «круглого столу», загрожують: неконкурентоздатність вітчизняної продукції через відсутність коштів на її сертифікацію; поступове зникнення домогосподарств як структурних одиниць економіки; проблеми на ринку праці, насамперед, пов`язані зі зменшенням кількості «робочих рук», необхідних для ведення сільського господарства, незадовільний рівень зарплат.
Гірша ситуація спостерігалася з оцінкою позитивів від можливого підписання Угоди про асоціацію. Серед можливостей називалися перспективи розширення ринків збуту та запровадження нових технологій у сільському господарстві, а серед переваг – лише низька вартість робочої сили. Коментуючи висловлене, автори дослідження наголосили – зміни, що мають відбутися, потребують значних ресурсів, водночас іншого варіанту для України не існує – який би напрямок розвитку вона для себе не обрала. Адже в основі Угоди – норми Світової організації торгівлі, що запроваджуватимуться в Україні незалежно від наявності чи відсутності інших домовленостей.
Дискусійним виявилося питання про рентабельність функціонування домогосподарств у випадку можливого підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Адже на думку жителів сільської місцевості, «запровадження інноваційних технологій та високих стандартів до їх продукції не дозволить їм конкурувати з великими механізованими підприємствами, і як, наслідок, відбудеться втрата фактично єдиного джерела прибутку».
У зв’язку з цим окремі побоювання викликали і окремі положення Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» (які повинні вступити в дію з 1 січня 2015 року) та мають пряме відношення до європейських стандартів торгівлі живими тваринами та продуктами тваринництва, а також фітосанітарних вимог, що застосовуються до продукції з особистих домогосподарств. Оскільки сьогодні в Україні майже відсутні бойні та доїльні зали, що мають експлуатаційний дозвіл і зареєстровані ветеринарною службою.
Водночас учасники публічної дискусії були майже одностайні щодо негативної оцінки існуючої ситуації в Україні та її необхідної зміни в найкоротший термін.

Розділ: Новини Переглядів: 722 | Розміщено: 8 лютого 2014


 

Меню сайту
Радимо прочитати

Copyright © 2010 Центр європейської інформації в м. Чернігів
 

Авторизація ...

Логін :
Пароль :